Posily z Albánska a Bieloruska

Posily z Albánska a Bieloruska
15. septembra 2017 Roman Šipoš

Volejbalistky BK97 Stova Spišská Nová Ves vyhrali baráž a po dvoch rokoch si zabezpečili extraligovú príslušnosť. V tíme sa o príchode legionárok vôbec nehovorilo, no nováčik zo Spiša v nej predsa len ráta s dvoma zaujímavými posilami zo zahraničia. Minulý utorok sa k družstvu pripojili albánska blokárka Sava Thaková (1992/192) a bieloruská smečiarka a univerzálka Daria Avramčiková (1999/176).

“Káder, s ktorým sme postúpili do extraligy, sme potrebovali doplniť, aby sme mali zabezpečené všetky posty. Počet hráčok na Slovensku je však obmedzený aj kvalitou, preto sme sa nakoniec rozhodli k tomuto kroku,” poznamenal podpredseda klubu BK97 Stova Jozef Novák. Albánka má skúsenosti aj z reprezentácie z Európskej ligy, v minulej sezóne pôsobila v najvyššej poľskej súťaži v tíme KSZO Ostrowiec Swietokrzyski. Doma hrala v tímoch Barleti Volley, Studenti Tirana či Sknderbeu Korcza. Mladá Bieloruska pôsobila v druhom tíme najvyššej bieloruskej súťaž Žemčužina Polesija Mozyr.

Naopak z tímu nováčika odišla do Kežmarku smečiarka Ivana Morihládková. Volejbaloví fanúšikovia si pamätajú, že práve Spišiačky pod hlavičku VK Spišská Nová Ves sa v sezóne 2014/15 s družstvom vystuženým i kvartetom legionárok či skúsenou nahrávačkou Smákovouprebojovali až do finále play-off, v ktorom prehrali sériu so Sláviou EU Bratislava 1:3.

V ďalšej sezóne sa však už do extraligy neprihlásili… Asistentom vtedajšieho trénera Ondreja Spišáka bol dva roky Radovan Žigraj, ktorého čaká trénerská premiéra v extralige. Klub BK97 Stova, ktorý zastrešuje volejbal i basketbal, úzko spolupracuje práve s VK Spišská Nová Ves, s ktorým má farmársku zmluvu. “Rátame s tým, že obe legionárky budú ťahúňkami družstva”. Sava má skúsenosti z reprezentácie Albánska, má fyzické parametre a je to komplexná hráčka. Na slovenskom trhu bol problém nájsť voľné hráčky, ktoré by vystužili kolektív tak, aby sme sa vyhli baráži. Nadväzujeme však na družstvo z minulej sezóny, jeho osemdesiat percent tvoria slovenské hráčky a viacmenej odchovankyne. Káder bude mixom starších hráčok a junioriek,” dodal tréner Žigraj.

Víziou družstva je, aby mladé a nádejné hráčky mali v extralige motiváciu a cieľ, aby sa zlepšovali a s pokorou výkonnostne rástli. V príprave na novú sezónou odohrali Spišiačky zápasy s Fénixom Brno i VK Eperia Prešov, týždeň pred štartom extraligy absolvujú turnaj na pôde ďalšieho nováčika v Novom Meste nad Váhom.